Blefaroplasti

Blefaroplasti
Göz kapaklarında zaman içinde oluşan yaşlanmalardan dolayı göz kapağının alt ya da üst kısmına uygulanan estetik müdahaleye blefaroplasti ya da göz kapağı estetiği denmektedir. Göz kapağı estetiği alt ve üst göz kapaklarında bulunan sarkmalar ve kırışıklıkların alınarak gerilmesi işlemidir. Bu operasyonlarda göz çevresinde oluşan sarkmış deriler ve fazla kas dokusunun çıkarılması işlemleri uygulanmaktadır. Bu işlemler sonrasında ise göz çevresindeki dokulara gerdirme işlemi uygulanır. Bütün bu işlemlerin yapıldığı estetik operasyonlardır.
Yaşın ilerlemesi ile birlikte ve yer çekiminin de etkisiyle göz çevresinde ki dokuların sarkmaları normaldir. Bu sürece eşlik eden göz torbaları, kırışıklıklar ve gevşeme gibi bulgularda eşlik edebilir. Bu süreci hızlandıran etmenler ise güneşe koruyucu ya da gözlük olmadan maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku, aşırı derecede alkol tüketilmesi ve sigara bağımlılığı gibi etmenlerdir.
Blefaroplasti ameliyatı nasıl yapılır?
1 saatlik süren bir operasyon olup, genel ya da lokal anestezi sonrası üst göz kapağının alınacağı kısımda çizimler bulunduğundan o çizimlerin bulunduğu kısımlara kesi yapılarak, alt göz kapağında ise kirpiklerin altından kesi yapılarak alınır. Fazlalık oluşturan deriler alınır. Yağ dokusunun alınması göz çukurluğunu arttırmaktadır bu yüzden yağ dokusu korunarak deri kısımları alınmaktadır. Yapılan kesiler ince dikişlerle kapatılır.
Göz kapağı ameliyatı korkulacak bir ameliyat olmayıp ameliyat sonrasında da yara bakımının temiz yapılmasıyla beraber risk oluşturacak bir operasyon değildir. Her ameliyatta aklımızda olan sorulardan bir tanesi ameliyat sonrası iz kalma durumudur. Bu durumda önemli olan izin ince ve belirsiz olmasıdır. Göz kapağı vücudun en az iz kalan bölgesidir. Göz çevresinde ki alt ve üst çizgilerin yapısına göre kesiler yapılır. Belirli bir süre kesi yapılan yerler belirgin gözükebilir fakat daha sonra ten renginizle bütünleşip iz kalmayacaktır.
Blefaroplasti ameliyatı sonrası?
Göz kapaklarında ameliyat sonrası 2 gün şişme ve morarma meydana gelebilir bunların hafifletilmesi için buz uygulaması yapılır. Ayrıca ağrıyı kesip şişliği ve morarmayı gidermek için ilaçlar verilir. Göz çevrenizde meydana gelen morarmalar bir hafta içersinde geçecektir. 1 hafta içerisinde Hastanın başı yukarıda olacak şekilde 1 hafta istirahat etmesi gerekir. Gözlerin kurumaması için göz damlaları verilir. 2 hafta içerisinde oluşan şişlik ve morluklar kaybolur. 1 ay boyunca yoğun egzersizler ve kendinizi yoracak aktiviteler yapmamanız gerekir. Dış etkenlerden korunmak için (güneş ışığı, rüzgar vb.) güneş gözlüğü takmanız yeterlidir.

DutchEnglishFrenchGermanItalianRussianTurkish
HEMEN ARAYIN
WhatsApp WhatsApp Randevu