Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Kulaklarda sıklıkla karşılaşılan bir yapı bozukluğu olan kepçe kulağın oluşmasının sebebi genetik ve doğumsal sorunlardır. Kepçe kulağın oluşmasında ise kulağın arkasında bulunan kemik ile kulağın kıkırdak yapısı arasındaki açının fazla olması etkilidir. Kepçe kulağı oluşturan diğer etmenler ise kulakta bulunan kıkırdak yapının gevşek olması ve kıkırdağın üst kısmında bulunması gereken kıvrımların oluşmamasıdır.
Kulağın yapısı 2 grupta değerlendirilir;
Kafa ile kulak yapısı arasındaki açının geniş olması,
Kulakta bulunan kıkırdak görünümünün olmaması
Hastanın yaşı göz önüne alınarak lokal ya da genel anesteziye karar verili. Kepçe kulağın yapısı, bazı kulaklarda kıkırdak görünümünün oluşmayıp düz bir kulak olması. Bazı kulaklarda ise kafa ve kulak arasında ki açının geniş olmasıdır. Arkadan bakıldığında net bir şekilde belli olan bu açık kulak görünümünü düzeltmek için kulağın arka kısmandan ufak bir kesi yapılarak dikişler konulur ve bu dikişler kulağın arkaya doğru yapışıp kepçe kulak görünümünü ortadan kaldırır.
Bu kulakların kıkırdak görünümüne sahip olmamasının da çözümü vardır. Düz bir kulak görünümünün yerine hafif kıkırdak oluşmasını sağlamak içinde yine dikişlerde bu kıvrım belirginleştirilerek güzel bir görünüm ortaya çıkarır.
Kepçe kulak sorunları günümüz de kolaylıkla çözülebilen sorunlar arasında yerini almaktadır. Basit bir estetik operasyon olan kepçe kulak estetiği ciddi riskler taşımaz. Hastane yatışı gerektirmeyen operasyonun süresi ise 45 dakika ila 90 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Cerrahın tekniğine göre kulağın arkasından ya da önünden müdahalede bulunarak sorun düzeltilir. Kulak için konulan dikişlerin alınmasına gerek yoktur.
Kulak estetiğinde iz kalması, açılan kesinin arkasındadır. Önden bakıldığında iz gözükmez arkadan bakıldığında da aynı şekilde iz gözükmemektedir.
Ameliyat sonrası?
Kepçe kulak operasyonu zor olmayan bir operasyon olduğundan ameliyat sonrası aynı gün içerisinde kendinizi iyi hissederseniz taburcu olabilirsiniz. Her estetik operasyonda olduğu gibi bu ameliyattan sonra hafif sızlamalar oluşabilir ağrı kesicilerle bu ağrılar giderilecektir.
Ameliyat sonrası morarma ve şişme bazen meydana gelebilir. Korkulacak bir durum olmayıp kısa süre içerisinde geçecektir.
Ameliyat sonrası yapılan pansuman 3 gün kulaklarda kalır. Daha sonra çıkartılarak 1 ay sporcu bandajı kullanılır. Bunun sebebi kulakların şeklinin yerine oturmasıdır. Operasyon sonrası kulak şeklini almış olur. Yine tam şeklinin yerine oturması 4 hafta sürmektedir. Ameliyattan 3 gün sonra duş alabilirsiniz. 5 hafta sonra spor gibi aktivitelerinizi yapabilirsiniz.

DutchEnglishFrenchGermanItalianRussianTurkish
HEMEN ARAYIN
WhatsApp WhatsApp Randevu